Автореферат дисертації відображає в короткій формі основні положення роботи. Він готується здобувачем і друкується у вигляді окремої брошури, без якої неможливо отримати дозвіл на захист. Людей, які прочитали автореферат, в рази більше, ніж тих, хто ознайомився з текстом дисертації. Він друкується в кількості 100 екземплярів, відсилається до бібліотек країни, опонентам, членам вченої ради, в спеціалізовані організації. Розсилка виконується не пізніше, ніж за місяць до захисту. Сьогодні опублікування автореферату в мережі Інтернет стало обов’язковою умовою, що ще більше збільшило число читачів кожного автореферату. Тому слід дуже уважно ставитися до того, що і як ви пишете в ньому.
Існують жорсткі вимоги до зовнішнього вигляду, змістом та обсягом, їх дотримання є обов’язковим. Крім цього доводиться вивіряти кожну фразу, адже обсяг обмежений, а розповісти потрібно все основні моменти дисертації, додати введення, висновки, інформацію про автора, його публікаціях та багато іншого. Давайте ж розберемося, який повинен бути обсяг автореферату дисертації та що в нього пишуть.
Обсяг автореферату дисертації становить 0.7-0.9 авторських аркуша, це приблизно від 28 до 36 тисяч знаків.
Сюди входять:
Для допуску до її захисту, формування іміджу знаючу людину, необхідно написання і подальша публікація пари десятків статей по темі дослідження. Їх бібліографічний опис наводиться в розділі «Публікації».
автореферат містить два варіанти анотацій – українською та найчастіше англійською мовами. Їх обсяг – 5000 знаків для розгорнутої (українською) і 1200 для короткого варіанту – для анотації іноземною мовою.
зворотна сторінка містить назву організації, де була написана робота і тієї, де вона була розглянута, наукові звання, ПІБ, посади керівників та опонентів, час і місце захисту, бібліотека, де зберігається сама дисертація.
Незважаючи на кількість розділів, така структура цілком вписується в обумовлений обсяг брошури. Щоб це зрозуміти, достатньо переглянути пару десятків авторефератів.